Argüman: Suikastçı Abe’yi ‘örgüt üyesi’ olduğu için öldürmüş

Japonya’nın eski başbakanı Şinzo Abe’yi Nara kentindeki seçim kampanyası konuşması sırasında vurarak öldüren saldırgan hakkındaki detaylar netleşiyor. Taarruzun çabucak sonrasında gözaltına alınan saldırganın, 41 yaşındaki Tetsuya Yamagami olduğu belirtildi.

Kısa Dalga’daki habere nazaran Japon devlet televizyonu NHK, Yamagami’nin polise verdiği sözde cinayeti itiraf ederek, “Abe’ye çok öfkeli olduğunu ve eski başbakanı öldürme niyetiyle maksat aldığını” söyledi.

‘ABE’NİN ÖRGÜT ÜYESİ OLDUĞUNA İNANIYOR’

Polis açıklamasına nazaran saldırgan, “Abe’nin kesimi olduğuna inandığı belli bir örgütten” ve “bu duruma kin duyduğundan” kelam etti.

EVİNDE SİLAHLAR BULUNDU

Japonya’da ferdî silahlanma aksisi kanunların çok katı olduğu bilinirken, Yamagami’nin de atakta mesken imali bir silah kullandığı belirtiliyor. Polis, katilin Nara kentindeki meskenine yaptığı baskında da daha fazla silah ve potansiyel bir patlayıcı düzenek buldu.

SİYAH BANTLA SARILI KONUT İMALİ SİLAH

Yamagami’nin hücumda kullandığı silahın, siyah bir bant ile sarılı, çift namlulu, konut imali bir aygıt olduğu belirtiliyor. Silah, Abe’nin vurulduğu alanda yerde bulundu. NHK’ya konuşan bir görgü şahidi ise hücum anını “İlk ateşin sesi, oyuncak bir bazukaya benziyordu. [Saldırgan] yere düşmedi ve büyük bir patlama sesi duyuldu. İkinci ateş daha görünürdü; kıvılcımı ve dumanı görebiliyordunuz” dedi.

‘ETRAFA PLASTİK MODÜLLERİ SAÇILDI’

Tanıklar, atağın Abe’nin konuşmasına başlamasından yalnızca bir dakika sonra düzenlendiğini, kahverengi pantolon ve gri bir tişört giyen Yamagami’nin eski başbakana geriden yaklaştığını anlattı. Buna nazaran, Yamagami kelam konusu silahı çantasından çıkararak ateşledi. Şahitler, silahtan etrafa plastik kesimleri saçıldığını söyledi.

Abe’nin atak sırasında boynunun ön tarafında beş santimetre ortayla iki başka yara aldığı açıklandı. Japonya’nın eski başbakanı, şuuru kapalı biçimde helikopterle kaldırıldığı hastanede ömrünü yitirdi.

Japonya Savunma Bakanlığı yetkililerinden yapılan açıklamaya nazaran, Yamagami 2005 öncesinde üç yıl donanmada misyon yapmıştı. Taarruz sırasında işsiz olup olmadığı ise şimdi açıklanmadı. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.