‘Amasya yağlısı’na coğrafik işaret

Amasya’da sofraların vazgeçilmez lezzetlerinden olup vilayet dışından da sipariş verilen Amasya yağlısı coğrafik işaretle tescillendi. Bayanların hamurunu oklavayla açıp sac üstünde pişirdikleri Amasya yağlısı, güçlü mutfak kültürüne sahip şehzadeler kentinin 11. coğrafik işaretli markası oldu.

Amasya Valiliği’nin kentin tanıtımına yönelik uyguladığı çalışmalar kapsamında Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği’nin tescil müracaatını yaptığı Amasya yağlısı, tarihi kentte her öğün sofralarda yer alabiliyor. Gelen konuklara itinayla ikram ediliyor.

“HEM HÜZÜNLÜ, HEM DE KEYİFLİ GÜNÜMÜZDE SOFRALARIMIZDA”

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, “Bizim tarihi köklerimizi anlatan, hem hüzünlü günümüzde hem de keyifli günümüzde sofralarımızda olan eserimiz Amasya yağlısının tescil edilmesinde memnuniyet duymaktayız” dedi.

Geçen yıla kadar 4 olan coğrafik işaretli eserlere Amasya etli çiçek bamyası yemeği, Amasya toyga çorbası, Amasya baklalı dolma, Amasya çöreği, Amasya patlıcan pehli, Amasya burmalı çöreğinin akabinde Amasya yağlısının da eklendiğine değinen Vali Masatlı, “Sahip olduğumuz 11 coğrafik işaret tesciliyle yetinmiyoruz. Kısmet olursa 2022 yılı içerisinde öteki 22 adet coğrafik işaretimizi de tescil ettirerek, coğrafik işaret sayımızı 33’e çıkaracağız. Bu çalışmaların nihayete ermesiyle vilayetimizin esaslı tarihi, kültürü ve geleneklerini de en uygun biçimde yansıtarak bu alanda Türkiye’de kıymetli bir noktaya gelmiş olacağız” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.