Altın fiyatları ne kadar oldu? (25 Mayıs 2022)

Altın yükseliyor. Hafta ortasında en çok aranan cümle “altın neden yükseliyor, altın yükselmeye devam eder mi ve altının gramı 1000 lira olur mu?” soruları oldu.

Dün, ons fiyatı ve dolar kurundaki yükselişe paralel paha kazanan altının gram fiyatı, günü yüzde 1,8 artışla 966,2 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı, yeni güne de yükselişle başlamasının akabinde saat 10.45 prestijiyle evvelki kapanışına nazaran yüzde 0,4 artışla 970,1 liradan süreç görüyor. Tıpkı dakikalarda çeyrek altın 1.591 lira, Cumhuriyet altını da 6.500 liradan satılıyor.

Dün yükseliş eğilimini üst üste 5’inci süreç gününe taşıyarak günü yüzde 0,7 artışla 1.866,6 dolardan tamamlayan altının ons fiyatı, şu dakikalarda yüzde 0,5 azalışla 1.858 dolardan süreç görüyor.

Analistler, enflasyon, büyüme ve daha fazla sıkılaşma odaklı kaygıların gündemdeki yerini koruduğunu belirterek, global piyasalarda oynaklığın devam ettiğini söyledi.

“FED’İN SIKILAŞMA SİYASETİNDE DİKKATLİ DAVRANMASI GEREK”

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin açıklamaları da piyasaların odağında kalmaya devam ederken, Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının meçhul tesirleri, Ukrayna’daki savaş ve devam eden arz kısıtlamalarına işaret ederek, Fed’in sıkılaşma siyasetinde dikkatli davranması gerektiğini vurguladı.

ABD’de dün açıklanan datalara nazaran yeni konut satışları, konut fiyatları ve kredi faiz oranlarındaki artışın tesiriyle nisanda aylık yüzde 16,6 azaldı ve 591 binle Nisan 2020’den bu yana en düşük düzeye geriledi.

Bugün Davos Tepesi’nden gelecek haber akışının yanı sıra Fed’in toplantı tutanaklarının takip edileceğini aktaran analistler, ayrıyeten merkez bankası yetkililerinin açıklamalarının da yatırımcıların odağında olacağını kaydetti.

Analistler, bugün bilgi gündeminde ABD’de güçlü mal siparişlerinin öne çıktığını tabir ederek, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.830 ve 1.800 doların dayanak, 1.880 doların direnç pozisyonunda bulunduğunu bildirdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.