Altın Fiyatı İçin Yatırımcılar Bu Gelişmeleri Takip Edecek

Haftaya yükselişle başlamasının ardından altın fiyatı hafta sonu öncesinde düşüşe geçerek 2.000 dolara doğru geriledi. Ancak, sarı metal bu kilit seviyenin üzerinde sabit kalmayı başardı. Yatırımcılar önümüzdeki hafta ABD borç tavanı müzakereleri ve bankacılık hisseleriyle ilgili başlıkları yakından takip edecek.

Bu gelişme altın fiyatı üzerinde baskı yaratacaktır

Altın, ABD’de derinleşen bankacılık krizine ilişkin korkular arttığında yatırımcılar için tercih edilen limanlardan biri oldu. Bununla birlikte, altının son hareketi sarı metalin cazibesinin bir kısmını kaybettiğini gösteriyor. Buna ek olarak piyasa analisti Eren Şengezer’e göre, küçük ya da orta ölçekli ABD bankalarında devam eden sorunlara işaret eden yeni gelişmeler olması durumunda, yatırımcıların sarı metale karşı bahis oynamaktan uzak durması mümkün.

Piyasa katılımcıları ayrıca ABD’deki borç tavanı müzakereleriyle ilgili manşetlere de yakından dikkat edecek. ABD’li kanun yapıcıların borç limitini yükseltmemesi halinde, Nisan ayında beklenenden daha zayıf vergi tahsilatı nedeniyle ABD’nin 1 Haziran’da federal borcunu ödeyemeyebileceği bildiriliyor. Bu nedenle görüşmelerin ay sonuna doğru devam etmesi muhtemel. Ancak gelecek hafta gibi erken bir tarihte anlaşma sağlanması halinde, kısa vadeli bir risk rallisi ihtimal dahilinde. Bu bağlamda analist şu değerlendirmeyi yapıyor:

Sonuç olarak, USD’nin rakipleri karşısında zayıflaması muhtemel. Bu senaryoda ABD T-tahvil getirilerinin yükselmesi ve altının yükseliş ivmesi kazanmasını zorlaştırması mümkün. Öte yandan, görüşmelerde ilerleme kaydedilmemesi nedeniyle piyasaların temkinli bir tutum sergilemesi USD’yi destekleyecek ve altın fiyatı üzerinde baskı yaratacaktır.

Çin ve ABD Perakende Satış verileri gündemde olacak

Salı günü, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’nden Perakende Satış verileri ekonomik takvimde yer alacak. Analiste göre, Çin’de Perakende Satışlarda tahmin edilenden daha güçlü bir büyüme muhtemelen altında olumlu bir tepkiyi tetikleyecektir. Öte yandan bunun tersi de geçerli.

Bu arada beklentiler, ABD’de Perakende Satışların Nisan ayında %0,7 oranında artacağı yönünde. Bu verinin Federal Reserve’in faiz görünümü üzerinde anlamlı bir etkisi olması muhtemel. Bu yüzden analist, düşük bir piyasa tepkisi bekliyor. Haftalık İlk İşsizlik Başvuruları ve Nisan İnşaat İzinleri önümüzdeki hafta ABD’den açıklanacak diğer orta düzey veriler olacak.

Altın fiyatı teknik görünümü

Analist Eren Şengezer, altının teknik görünümünde şu seviyelere dikkat çekiyor. Günlük grafikteki Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi 50’ye doğru geriledi. Altın fiyatı, haftayı Kasım ayından itibaren yükselen gerileme kanalının alt yarısında kapattı. Bu da yükseliş altındaki momentumunun kaybını yansıttı.

Aşağı yönde, 2.000 dolar (psikolojik seviye, statik seviye) kilit destek olarak duruyor. Bu seviyenin altında bir günlük kapanışla, altın fiyatının 1.950 doları (son yükseliş trendinin Fibonacci %23,6 geri çekilmesi) hedeflemeden önce 1.975 dolar / 1.980 dolar (yükselen kanalın alt sınırı, 50 günlük SMA) seviyesinde bir sonraki destekle karşılaşması muhtemel. Altın fiyatı 2.030 doların üzerine çıkmayı ve burada stabilize olmayı başarırsa, yükseliş ivmesi kazanabilir. Böylece, 2.050 dolar (statik seviye) ve 2.080 dolara (tüm zamanların en yüksek seviyesi, yükselen kanalın üst sınırı) doğru yükselmesi mümkün.

Altın tahmin anketi

FXStreet Tahmin Anketinde bir haftalık hedef 2.020 doların hemen üzerinde duruyor. Bu doğrultuda tahminler, kısa vadede hafif bir yükseliş eğilimine işaret ediyor. Ankete katılan uzmanların çoğunluğu, bir aylık görünümde de yükseliş görüşüne bağlı kalıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir