AKP İzmir Milletvekili adayı Savcı Sayan kimdir? Savcı Sayan kaç yaşında, nereli?

14 Mayıs Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekilleri Genel Seçimleri için propoganda yasağı, 13 Mayıs saat 18.00’da başlamıştı. Sandıklar kapanana kadar propaganda içeren haber ve yayın yapılamayacağı bilgisi geçilmişken, yasağı delen Ağrı Belediye Başkanı AKP’li Savcı Sayan gündem oldu. 1. Bölge milletvekili adayı AKP’li Savcı Sayan oy kullanımına iki saat kala sabah saat 06.00’da yurttaşlara kısa mesaj (SMS) gönderdi ve oy istedi. AKP İzmir 1. Bölge milletvekili adayı eski Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, mesajda “Değerli İzmirliler, AK Parti 1. Bölge Milletvekili adayı olarak desteklerinizi bekliyorum. Saygılarımla” ifadeleri kullandı. Savcı Sayan’ın yaşamı ve kariyeri merak ediliyor. İşte ayrıntılar…

SAVCI SAYAN KİMDİR?

Savcı Sayan, 1971’de Ağrı’nın Tutak ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğreniminin ardından İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesini bitirdi. Bir süre öğretmenlik de yapan Sayan, ulusal kanallarda yorumculuk, bölgedeki töre cinayetleri üzerine yazdığı makaleler çeşitli gazetelerde yayımlandı. 1996-2000 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl ve ilçe gençlik kollarında MYK üyeliği gerçekleştirdi. 1999 ve 2004 yerel seçimleri’nde CHP’den Tutak belediye başkan adayı oldu. CHP genel merkez MYK üyeliklerinde bulundu. Kemal Kılıçdaroğlu ve yönetimini sıklıkla eleştiren Savcı Sayan, parti kurallarına uymadığı gerekçesiyle 2012 yılında CHP’den ihraç edildi.

2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan lehine seçim çalışmaları yapan Savcı Sayan, 2015 yılında AKP’ye geçti ve İzmir’den milletvekili adayı oldu fakat seçilemedi. 2019 Türkiye Yerel Seçimleri’nde AKP’den Ağrı Belediye Başkan Adayı oldu ve seçildi. 

Savcı Sayan, 2023 Genel Seçimlerinde milletvekili adayı olmak için Ağrı Belediye Başkanlığından istifa etti.

ÖZEL YAŞAMI

Savcı Sayan, evli ve bir çocuk babasıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*