ABD’nin Rusya Büyükelçisi Sullivan emekliye ayrılacak

ABD’nin Rusya Büyükelçiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, “ABD’nin Rusya Federasyonu Büyükelçisi John J. Sullivan, ABD elçisi olarak misyon müddetini tamamladı ve bugün Moskova’dan ayrıldı.” sözü yer aldı.

Eski Lider Trump devrinde atanan Sullivan’ın Rusya’da 3 yıl misyon yaptığı, yeni atama yapılana kadar Elizabeth Rood’un ABD Büyükelçiliği Moskova Maslahatgüzarı olarak vazife alacağı belirtilen açıklamada, Sullivan’ın emekli olacağı kaydedildi.

5 ABD lideri periyoduna tanıklık etti

Rusya’nın Ukrayna ile savaşa girdiği bir periyotta ABD-Rusya bağlarını yürüten Sullivan, Dışişleri Bakan Yardımcılığı, Adalet, Savunma ve Ticaret bakanlıklarında üst seviye durumlar da dahil olmak üzere, 40 yıl boyunca ABD’nin çeşitli kurumlarında 5 ABD lideri periyoduna tanıklık etti.

Gorbaçov’un Moskova’daki cenaze merasimine katılmıştı

Tecrübeli Büyükelçi Sullivan, son olarak dün, eski Sovyet Devlet Lideri Mihail Gorbaçov’un Moskova’daki cenaze merasimine katılmıştı.

Sullivan, Aralık 2019’da Trump’ın aday göstermesiyle Senato’nun iki kanadından da güçlü bir onay almış, ABD Başkanı Joe Biden da vazifeye geldikten sonra ABD Büyükelçisinin vazifesinde kalmasını istemişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.